29. и 30. 9. Дани физичке активности |
Број посета: 129299
ПОДРШКА РОДИТЕЉИМА БУДУЋИХ ПРВАКА
Поштовани родитељи/старатељи,
Полазак у школу један је од најузбудљивијих и најбитнијих тренутака у животу детета и његове породице. Дете ступа у животни период који доноси ново окружење, нова лица, навике, знања, вештине и умења, обавезе и одговорности. Како ће дете прихватити те новине, у многоме зависи од његовог дотадашњег развоја и васпитања и од спремности породице да му пружи подршку.
Зато, прави је тренутак да размислите какве су способности, навике, склоности, интересовања... Вашег детета. Размислите:
Септембар се приближава. Радујете се, узбуђени сте, помало стрепите... Желите да се Ваше дете добро уклопи. Питате се: треба ли да зна да чита и пише, да рачуна? Да ли ће прихватити нове другаре и учитеља? А они њега? Не брините, јер Ви можете много да му олакшате!!!
ЉУБАВ, ПОВЕРЕЊЕ, ПОДРШКА, СТРПЉЕЊЕ, РАЗУМЕВАЊЕ, УЧЕСТВОВАЊЕ, ИСТРАЈНОСТ, ДОСЛЕДНОСТ, ПОДСТРЕК – чине суштину успешне подршке родитеља детету приликом поласка у школу и у првим данима његовог школовања!!!
Да би дете спремно дочекало полазак у школу, обезбедите му: здраву породичну атмосферу, ПУНО љубави и Ваше активне пажње и довољно игре.
Игра је најбоља припрема детета за школу! Деца уживају у игри и најслободнија су док се играју. Игра доноси радост телу и души. Кроз игру дете усавршава своје способности, савлађује препреке, стиче нова знања, обогаћује говор, гради односе са другом децом, изражава емоције...
Пре самог поласка у школу обављају се неопходни лекарски прегледи и испитивање детета ради утврђивања његове спремности. Зато је врло важно да баш Ви доведете дете на испитивање, а не да оно дође са баком, деком, старијим братом или сестром. Тада се педагог и психолог школе упознају са детеовим досадашњим развојем, о коме најбоље знају родитељи/старатељи. Након испитивања поново се обавља разговор о детету и том приликом родитељима/старатељима дају се савети како даље поступати са дететом, како стимулисати његов даљи развој и како ублажити евентуалне потешкоће и сметње.
ЗАПАМТИТЕ, потпуни подаци о породици и детету и искреност родитеља у разговору са педагогом или психологом школе су неопходни, искључиво су у интересу детета и не смеју бити злоупотребљени!
Добро дошли!