|
28. јун Видовдан – спомен на Косовску битку |
Број посета: 270211
Након освојеног другог места на музичком фестивалу „Мини-тини фест“, Никола Вујновић, ученик IV-1 , добио је позив за још један наступ. Наиме, композитор Јован Адамов позвао је Николу да рецитује, а затим и да пева на „Мини-тини фесту“ у Пећинцима. У петак, 20. 10. 2017. године, он је у пратњи својих другара из одељења наступао и још једном представио своје вокалне и рецитаторске способности. Своје одушевљење Николом Јован Адамов није крио и позвао га је да у децембру посети Нови Сад . Обећао је да ће до тада одабрати адекватну песму за њега, коју ће затим искомпоновати. Никола ће научити да пева песму и у јануару ће је снимити у студију. Ова вест је обрадовала Николу, његове другаре и све који подржавају њега и његов рад.
Весна Анастасов, учитељица
Више од стотину земаља у свету (међу њима је и Србија), обележава Дан здраве хране. Циљ обележавања јесте промовисање правилних навика у исхрани, које су важан фактор у очувању здравља. „Здравље је највеће богатство“, „Здравље на уста улази“, „Храни се здраво да би дуго живео“, „ Нека храна буде твој лек“, „Доручкуј као краљ, ручај као принц, вечерај као просјак“, „Јабука на дан, и доктора из куће ван“... Ово су само неке од пословица које су ученици, током тематске седмице, упознали, тумачили, примењивали, а надамо се да су и трајно усвојили?! Боравак се, такође, придружио обележавању значајног датума организујући низ активности: ликовну радионицу „Здравље на тањиру“, квиз знања „Здрава храна“, примери и дегустација здраве ужине. Последњи дан обележен је у знаку здраве намирнице – ЈАБУКЕ. Дан јабуке обележен је конзумацијом ове воћке и припремљених здравих посластица са истом. Ова седмица нам беше слатка, укусна и пријатна!
Боравак
И ове године јесењу монотонију разведрили смо заносним мирисима сочних јабука. Наиме, у петак 20. октобра, у нашој школи у Крњешевцима, обележен је Дан јабука. Сви ученици су заједно са својим учитељицама учествовали у овој манифестацији. Циљ нам је био само један – скретање пажње на значај здраве исхране. На часовима српског језика и ликовне културе смо уредили школски пано на коме су се нашле многе занимљивости о тој драгоценој воћки. Причали смо о различитим сортама јабука, њеном пореклу, изрекама и пословицама а нарочито смо истакли велики значај те воћке за здравље свих нас.
Ученици су овом приликом научили да цене дарове које нам природа поклања у виду здравих и укусних плодова.На крају овог занимљивог и едукативног часа засладили смо се сочним јабукама и посластицама које су умесиле вредне руке наших мама и бака. Из свега овога извукли смо вредну поуку : „Увек је боље потећи руку за неком воћком , него за чипсом и чоколадом“.
Светлана Великић и Радојка Милосављевић -учитељице
Ове школске године, са реформом у петом разреду, у предмету Физичко и здравствено васпитање, извршена су моторичка мерења ученика петог разреда, по Приручнику за праћење физичког развоја и развоја моторичких способности ученика у настави физичког васпитања који је издао Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања.
Од 16.10. до 20.10.2017. године ученици од 1. до 4.разреда су обележили недељу здраве хране, кроз различите активности: тематско планирање у настави, израду плаката и уређење паноа.
У четвртак смо остварили сарадњу са Домом здравља. У гостима нам је била Драгана Васиљевић, специјалиста струковна медицинска сестра – јавно здравље и представила нам је своје предавање о здравој храни „Храни се правилно, вежбај и буди здрав“. Сваки ученик је добио флајер са пирамидом здраве хране и препорукама о правилној и неправилној исхрани, као и о значају физичког кретања за правилан раст и развој.
Ученици 2. и 4. разреда су месили и пекли хлеб и пецива, а у петак се велики број ученика од 1. до 4. разреда сладио различитим колачима са јабуком. Четвртацима су баке помогле и да направе зимницу, тако да се ове недеље целом школом ширио мирис јесењих плодова.
Невенка Петровић и Тина Нинковић
Сваке године, 16. октобра, у нашој школи у Крњешевцима је весело. Тога дана обележавамо Дан хлеба и Дан здраве хране. Ове године Дан хлеба смо прославили мало другачије, ван просторија школе. Наиме, у суботу, 14. октобра 2017. године, учитељице су у договору са родитељима организовале одлазак у Пећинце, где се налази чувени Музеј хлеба. Господин Јеремија, домаћин Музеја, иначе познати сликар, и његова супруга су нам на веома леп начин испричали и дочарали како су се људи некада мучили да би дошли до коре хлеба. Имали смо прилику да видимо више од две хиљаде експоната који се налазе у Музеју. Деца су пажљиво и нетремице слушала приче интересантних водича. Слушајући њих, ми смо се вратили у далеку прошлост и присетили се српске традиције и обичаја. Када смо завршили посету, а пошто нам је и време ишло на руку, остали смо још неки минут испред Музеја. Деца су срећна и задовољна трчкарала по оближњој ливади и уживала у лепом времену. Обележавање ова два значајна датума наставили смо у понедељак, у просторијама наше школе. Ученици су имали задатак да направе маске за маскенбал са ликовима здраве хране. После изведеног маскенбала, маске смо окачили на школски пано. Такође, сви ученици су дали свој допринос у изради плаката на тему „СВАКОГ ДАНА ЗДРАВА ХРАНА“.
Учитељице: Радојка Милосављевић и Светлана Великић
,,Мини-тини фест“, један од најлепших дечјих музичких фестивала, имао је и ове године у програму ученике из наше школе. По први пут наступао је Никола Вујновић, ученик IV-1 разреда и освојио друго место у конкурецији ученика свих основних школа са територије наше општине. На додели награда Никола се захвалио својим другарима, плесној групи његовог разреда, хору ученика од I до VIII разреда, Милошу Крстићу, наставнику музичке културе, који га је припремао за наступ, својој учитељици Весни Анастасов и кореографу Марини Анастасов, а посебно се захвалио вероучитељу Слободану Грујићу, који му је био велика подршка. На ово такмичење се пласирала и Валентина Бодирогић, ученица VI-2, која је из здравствених разлога била спречена да наступи на фестивалу, те су њену песму извели хор и плесна група у ревијалном делу. На крају програма наступила је Бојана Милановић, наша ученица, која је прошлогодишња победница фестивала,
Милош Крстић, наставник музичке културе
У периоду од 9. 10. до 13. 10. 2017. године, у нашој школи обележена је прва Недеља школског спорта. Програмом су предвиђене и остварене спортске активности чије садржаје можете погледати овде.